Izvanserijski duo
Glazbeni program 63. Dubrovačkih ljetnih igara: Ning Feng, violina, Thomas Hoppe, klavir, Atrij Kneževa dvora, 9. kolovoza 2012.
-
Zadnjih desetljeća sve se češće u europskim koncertnim dvoranama i na festivalima pojavljuju glazbenici s Dalekog Istoka, pa je tako na 63. Dubrovačkim ljetnim igrama nastupio kineski violinist Ning Feng uz klavirsku pratnju njemačkog pijanista Thomasa Hoppea. Svojim nastupom umjetnici su pokazali vrlo visoku umjetničku kvalitetu te se potvrdili kao pravi izvanserijski duo.
Violinist Ning Feng prvu je izobrazbu dobio u domovini, a zatim nastavio školovanje na Kraljevskoj akademiji u Londonu. Svako umjetnikovo sudjelovanje na natjecanjima značilo je napredak od nekoliko stuba te je ubrzo postao član elitnog violinističkog kruga koji nastupa s najpoznatijim dirigentima i orkestrima i u najprestižnijim koncertnim dvoranama. Fengova popularnost stoji na čvrstim temeljima svekolike i istinske kvalitete, a svoje umijeće umjetnik iskazuje na instrumentu bonskog majstora Stefan-Petera Greinera iz 2007. Njegovi su koncerti popraćeni hvalospjevima a snimio je više nosača zvuka.
Njemački pijanist Thomas Hoppe kao korepetitor zauzima visoko mjesto u svijetu i surađivao je s mnogim poznatim instrumentalistima i pjevačima, a dubrovačka publika sjeća ga se s nastupa na 55. Igrama kada je pratio violinista Stefana Milenkovića. Glavninu programa sačinjavala su djela slavenskih skladatelja Antonína Dvořáka, Igora Stravinskoga, Dmitrija Šostakovića, Petra Iljiča Čajkovskog, uokvirena skladbama Ludwiga van Beethovena i Niccoloa Paganiniju.
Ako se kao relevantni parametri u procijeni nečijeg sviranja uzimaju dah fraze unutar protoka cjeline i kvaliteta tona, onda je Feng veliki umjetnik, u čemu nas je uvjerio već na početku večeri svirajući Beethovenovu Prvu sonatu za violinu i klavir u D-duru, op.12. Savršenom jednostavnošću i neobično bogatom lepezom dinamičnih i agogičkih nijansi umjetnik je odsvirao Četiri romantične skladbe op. 75 Antonína Dvořaka, koje su nas podsjetile na češke melodije i podskočice. U interpretaciji dua Feng-Hoppe Talijanska suita za violinu i klavir Igora Stravinskog zazvučala je veličanstveno. Riječ je o djelu koje se često nalazi na programima violinskih recitala, a u njemu je skladatelj obradio dijelove glazbe iz svoga baleta Pulcinella.
Dvadeset i četiri preludija za violinu i klavir, op. 34a Dmitrija Šostakovića koji je svaki preludiji napisao u tonalitetu po kvintnom krugu (kao i Chopin) bila su početna skladba drugog dijela večeri. Feng je svakoj minijaturi šarmantno podario značajnu osobnost. Romantičnim zanosom bez ikakve pretjeranosti umjetnici su ispjevali trostavačnu skladbu Sjećanje na drago mjesto (Souvenir d`un lieu cher, op. 42) Petra Iljiča Čajkovskog. Vatromet virtuoznosti Ning Feng je demonstrirao skladbom I tanti palpiti Niccoloa Paganinija što je publiku podiglo na noge. Uslijedili su dodatci, praćeni ovacijama. Pijanist Thomas Hoppe u svakom je trenutku bio ravnopravan sudionik te izvanredne umjetničke večeri, kojom je nastavljena visoka kvaliteta koncearata na Dubrovačkim ljetnim igrama.
© Ileana Grazio, KLASIKa.hr, 11. kolovoza 2012.
Piše:
![](/images/articles/39.jpg)
Grazio
kritike
- ● Muzički biennale Zagreb
- ● drugi festivali i natjecanja u Zagrebu
- ● Varaždinske barokne večeri
- ● Dubrovnik
- ● Split, Trogir, Zadar
- ● Samobor, Velika Gorica, Čakovec
- ● Osor, Rijeka, Pula, Slatina i dr.
- ● Osijek