U ozračju drevne glazbe Istoka i Zapada
Otvaranje Zagrebačkih ljetnih večeri
-
Koncertom uglednog ansambla za ranu glazbu Hesperion XXI u Atriju Galerije Klovićevi dvori u utorak, 1. srpnja otvorene su Zagrebačke ljetne večeri. Ansambl Hesperion XXI su 1974. osnovali virtuozni glazbenici Jordi Savall i Monserrat Figueras s ciljem oživljavanja zapadnoeuropske, osobito španjolske glazbene baštine nastale prije 1800. godine. Posebna pozornost posvećuje se visokoj razini vokalnog i instrumentalnog umijeća, spajanjem imaginacije glazbenika 21. stoljeća s povijesnim spoznajama i školama, često u potrazi za nepoznatim djelima.
Jordi Savall, karizmatični španjolski glazbenik, istraživač i pedagog, zaslužan za revitalizaciju viole da gambe, predstavio se programom pod naslovom Oriente-Occidente: Dijalog drevne glazbe i glazbe svijeta u kojem je sučelio glazbu 13. i 14. stoljeća Istoka i Zapada: arapsko-andaluzijsku, sefardsku (iz Sarajeva, Sofije i Aleksandrije), berbersku, tursku, galicijsku, perzijsku, afganistansku, a ponajviše španjolsku i talijansku. Izvodili su je na izvornim instrumentima četvorica izvrsnih glazbenika: Yair Dalal iz Izraela (ud), Dmitrij Psonis iz Grčke (santur i moresca), te Španjolci Jordi Savall (lira, rebab i viela) i David Mayoral (udaraljke).
Zaslugom njihova besprijekornog tehničkog umijeća i muzikalnosti ta raznorodna glazba progovorila je iskonskom snagom i senzibilitetom, unatoč uglavnom monotonu protoku orijentalnih motiva i modusa. A njihova je želja bila da upravo kroz tu osebujnu glazbenu antologiju pruže duhovni protuotrov dramatičnim sukobima civilizacija koji su eskalirali izbijanjem rata u Afganistanu krajem 2001. godine, kada se i rodila ideja o projektu Oriente-Occidente.
© Višnja Požgaj, KULISA.eu, 3. srpnja 2008.
Piše:
Požgaj
kritike
- ● Muzički biennale Zagreb
- ● drugi festivali i natjecanja u Zagrebu
- ● Varaždinske barokne večeri
- ● Dubrovnik
- ● Split, Trogir, Zadar
- ● Samobor, Velika Gorica, Čakovec
- ● Osor, Rijeka, Pula, Slatina i dr.
- ● Osijek